Wyspa w kuchni to ciekawe rozwiązanie dla wnętrza, lecz aby w pełni spełniała swoje zadanie należy zastanowić się nad pewnymi czynnikami wpływającymi na możliwość zastosowania tej opcji w projekcie. Przede wszystkim nadrzędną sprawą jest dostosowanie rozmiaru wyspy do powierzchni kuchni, odpowiednie rozplanowanie układu mebli i sprzętów kuchennych, jak również zaprojektowanie samej wyspy tak by komponowała się z resztą wystroju. Poza tym istotny wpływ na wykorzystanie wyspy w kuchni ma położenie okien oraz przejścia do sąsiednich pomieszczeń.  Z reguły aranżacja wyspy kuchennej najlepiej sprawdza się na dużym metrażu kuchni.  Istnieją potencjalne wady posiadania w kuchni wyspy, aczkolwiek wynikają one z nieodpowiedniego przygotowania projektu czy też przestrzeni. Złe umiejscowienie wyspy może zakłócić swobodne przemieszczanie się użytkowników kuchni. Kolejną sprawą jest synchronizacja szafek z resztą mebli, przy niewłaściwym położeniu szuflad wobec zabudowy istnieje ryzyko, że zabraknie miejsca, aby je do końca wysunąć bądź przejść między dwoma elementami znajdującymi się naprzeciw siebie. W takiej sytuacji wyspa staje się niefunkcjonalna i kłopotliwa w eksploatacji. Jeszcze jednym negatywnym aspektem może okazać się nieprzystosowanie wymiaru sprzętu do powierzchni blatu wyspy, na której ma się znaleźć urządzenie. Częstym zaskoczeniem bywa niewystarczająca powierzchnia robocza na blacie wyspy, gdy po zamontowaniu płyty indukcyjnej, zlewu bądź innego sprzętu brakuje miejsca na przygotowanie potraw czy umieszczenie naczyń niezbędnych do sporządzenia posiłku.

projekty-wnetrz-kuchnie-072

 

Analizując przeszkody jakie mogą wystąpić przy realizacji montażu wyspy kuchennej warto uwzględnić korzyści płynące z posiadania tego głównego elementu wystroju kuchni. Największym atutem takiego zagospodarowania jest funkcjonalność, dzięki której przy jednym miejscu mamy możliwość wykonania kilka zadań w jednym czasie. Oszczędność czasu i miejsca to nie jedyne mocne strony wyspy, oprócz tego świetnie prezentuje się wizualnie i sprawia dobre wrażenie estetyczne. Wyspa jest zazwyczaj usytuowana w takie sposób, że każdy przedmiot znajduje się w zasięgu ręki.

projekty-wnetrz-kuchnie-069

 

Dodatkowo w większości przypadków zajmuje miejsce  w centralnym punkcie przestrzeni kuchennej, dlatego też jest rewelacyjnym odpowiednikiem stołu. Mając problem z niewielką przestrzenią kuchni dobrym rozwiązaniem tego problemu może stać się wyspa, która przejmie funkcje stołu przy jednoczesnym czynnym wykorzystaniu obszaru roboczego. W takiej sytuacji w pewnym stopniu może przypominać bar, co jest praktyczne i przy okazji bardzo ciekawie wygląda. Podejmując decyzję dotycząca zamieszczenia w kuchni wyspy warto skonsultować się z projektantem wnętrz albo architektem, który z pewnością podpowie czy dana powierzchnia jest wystarczająca i czy jest to odpowiednie wykorzystanie dla danej powierzchni. Bez wątpienia wyspa sama w sobie jest genialnym pomysłem dla wystroju wnętrz kuchennych jedynym czynnikiem ograniczającym może być powierzchnia i kompatybilność z pozostałymi elementami kuchni.